Enginetech ST156269 Exhaust Valve Seats for 1987-2000 Chrysler Dodge Hyundai Mitsubishi Plymouth - 1.219 ID x 1.5695 OD x .3142" Thick
Always the correct part
Call or Chat
30-Day Returns Accepted
Free Ground Shipping
The Enginetech ST150071 is a 4-pack of valve seats engineered as a stock replacement for 1980-2010 Chevrolet, Chrysler, Dodge, Ford and more engine applications.
| Brand | Enginetech |
| Part Number | ST150071 |
| Product Type | Valve Seats |
| Quantity per Pack | 4 |
| Inner Diameter | 1.240" |
| Outer Diameter | 1.5042" |
| Thickness | .3142" |
| Seat Angle | 45deg |
| Material | Hi-Chrome Cast |
| Application Side | Intake/Exhaust |
| Country of Origin | United States |
| OEM / Aftermarket Cross References | Manley:39180, Elgin:30106, Clevite:27150071, FEL-PRO:245150071, Perfect Circle:2187869, Dynagear:39180, SB International:SB1500-71, Dura-Bond Bearing:30717, General Motors:94840002, Toyota:1113115010, Toyota:1113115020, Jaguar:C29380, TRW:IS517, TRW:IS549, MAHLE:2187869, Qualcast:20-1500-71 |
Valve seats are precision-machined rings press-fit or cast into the cylinder head to form the sealing surface between the valve face and the combustion chamber. Over time, exhaust seats erode from hot combustion gases, suffer impact damage from valve float, or lose geometry from repeated valve-grinding operations - any of which leads to lost compression, burnt valves, and rough idle. Installing new valve seats during a head rebuild restores correct seat angle, sealing pressure, and thermal contact between the valve and the cylinder head.
WARNING: This product can expose you to chemicals known to the State of California to cause cancer and/or reproductive harm, including lead and nickel.