Enginetech ST150071 Valve Seats for 1980-2010 Chevrolet Chrysler Dodge Ford Mercury Toyota - 1.240 ID x 1.5042 OD x .3142" Thick
Always the correct part
Call or Chat
30-Day Returns Accepted
Free Ground Shipping
The Enginetech ST162562 is a 4-pack of valve seats engineered as a stock replacement for 1986-2021 Chrysler, Dodge, Ford, Jeep and more engine applications.
| Brand | Enginetech |
| Part Number | ST162562 |
| Product Type | Valve Seats |
| Quantity per Pack | 4 |
| Inner Diameter | 1.320" |
| Outer Diameter | 1.6320" |
| Thickness | .3000" |
| Seat Angle | 45deg |
| Material | Hi-Chrome Cast |
| Application Side | Intake/Exhaust |
| Country of Origin | Taiwan |
| OEM / Aftermarket Cross References | Manley:39090, Elgin:A1625156300, FEL-PRO:245162562, Dynagear:39090, SB International:SB1625-62, Dura-Bond Bearing:31223, Ford:E7FZ65057A, Ford:F3CZ6057A, Qualcast:20-1625-62 |
Valve seats are precision-machined rings press-fit or cast into the cylinder head to form the sealing surface between the valve face and the combustion chamber. Over time, exhaust seats erode from hot combustion gases, suffer impact damage from valve float, or lose geometry from repeated valve-grinding operations - any of which leads to lost compression, burnt valves, and rough idle. Installing new valve seats during a head rebuild restores correct seat angle, sealing pressure, and thermal contact between the valve and the cylinder head.
WARNING: This product can expose you to chemicals known to the State of California to cause cancer and/or reproductive harm, including lead and nickel.